Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի եւ Իսրայելի Պետության Կնեսետի փոխխոսնակ, Կնեսետի Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի մասնակցությամբ մեկնարկել են հայ-իսրայելական համագործակցության հասարակական ֆորումի ձեւավորման աշխատանքները:
Ֆորումին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի անդամներ Ալեքսանդր Արզումանյանը, Թեւան Պողոսյանը եւ Խաչատուր Քոքոբելյանը, ինչպես նաեւ հայկական եւ իսրայելական կողմից համագործակցության տարբեր ոլորտների պատասխանատուներ, որոնք հետագայում պետք է համակարգեն տվյալ ոլորտներում համագործակցության զարգացման աշխատանքները:
Նշենք, որ ֆորումի ձեւավորման գաղափարը ծնվել է նախորդ տարի Արտակ Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակության՝ Իսրայել կատարած այցի ընթացքում: Ֆորումը հարթակ է հանդիսանալու երկու երկրների գիտական, մշակութային, տեխնոլոգիական, առողջապահության, զբոսաշրջության եւ գործարար տարբեր ոլորտներում համագործակցության համար: Այն գործելու է մշտական հիմունքներով, հասարակական կարգով~ աշխատանքները պարբերաբար իրականացնելով ինչպես Իսրայելում, այնպես էլ Հայաստանում:
Ֆորումի գլխավոր նպատակն է երկու երկրներում շահագրգիռ անձանց ներգրավմամբ մշակել եւ իրականացնել համատեղ ծրագրեր, բիզնես ներդրումներ, տեխնոլոգիական զարգացման հնարավորություններ, ինչպես նաեւ մշակութային երկխոսության, առողջապահական եւ գիտական տարբեր ծրագրեր:
Հայաստանի եւ Իսրայելի խորհրդարանների բարեկամական խմբերի այս նախաձեռնությունը կարող է հիմք հանդիսանալ ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ հանրային շփումներով եւ գործակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության եւ Իսրայելի պետության միջեւ կապերի զարգացման եւ ամրապնդման գործընթացը առաջ մղելու համար:
Տեղեկացնենք, որ հայկական կողմից ֆորումը համանախագահել է ՀՀ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, քաղաքական գիտության դոկտոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը, իսկ իսրայելական կողմից՝ Իսրայելի Կնեսետի նախկին պատգամավոր, Իսրայել-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի հիմնադիր Ալեքսանդր Ցինկերը:
Բացելով ֆորումի աշխատանքները՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ համաժողովի նպատակն է զարգացնել, ամրապնդել եւ առաջ տանել երկու պետությունների եւ հասարակությունների միջեւ գոյություն ունեցող ողջ ներուժը բոլոր այն ոլորտներում, որտեղ հնարավոր է փոխադարձ հետաքրքրությունների վրա զարգացնել եւ՛ գործարար հարաբերությունները, եւ՛ մշակութային կապերը, եւ՛ առողջապահական ոլորտում համագործակցությունը, եւ՛ տեխնոլոգիական ու գիտական ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրականացումը, ինչպես նաեւ տուրիզմի զարգացման եւ մշակութային կապերի խորացման եւ ամրապնդման գործում ունեցած ներուժի իրացումը: Արտակ Զաքարյանը բարեկամական խմբի անունից պատրաստակամություն է հայտնել խորհրդարանական լիազորությունների շրջանակում աջակցելու ֆորումի կայացմանը եւ զարգացմանը:
Կնեսետի Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովը, ողջունելով ներկաներին, եւս կարեւորել է նման հասարակական ֆորումի ստեղծումը: Տիկին Պլոսկովը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանին՝ ֆորումի անցկացմանն աջակցելու համար: Կնեսետի փոխխոսնակը, հաջողություն մաղթելով ֆորումի աշխատանքներին, համոզմունք է հայտնել, որ այն կօգնի երկու երկրների ժողովուրդներին տարբեր ուղղություններով ավելի լավ ճանաչելու միմյանց:
Մասնակիցները խոսել են նաեւ Երեւան-Թել Ավիվ ուղիղ չվերթ իրականացնելու եւ դեսպանություններ ունենալու անհրաժեշտությունից, կարեւորել երկու երկրների միջեւ մի շարք ոլորտներում փորձի եւ գաղափարների փոխանակումը, իսկ համագործակցության զարգացման տեսանկյունից անհրաժեշտ է համարվել նաեւ ծանոթանալ Հայաստանի եւ Իսրայելի օրենսդրությանը, մշակույթին, ազգային մտածելակերպին:
Հայ խորհրդարանականները եւս կարեւորել են ֆորումի անցկացումը՝ նշելով, որ երկու ժողովուրդներն ու պետություններն ունեն շատ ընդհանրություններ, ուստի նաեւ միմյանց հետ շփվելու անհրաժեշտություն: Ալեքսանդր Արզումանյանի կարծիքով՝ ֆորումի միջոցով հնարավոր է իրականացնել ժողովրդական դիվանագիտություն: Պարոն Արզումանյանը հույս է հայտնել, որ ֆորումի մասնակիցները ջանք չեն խնայի ոչ միայն ակտիվացնելու տարբեր ոլորտներում փոխադարձ հարաբերությունները, այլ նաեւ պատգամ հասցնելու իրենց կառավարություններին այն մասին, որ անհրաժեշտ է նոր դիվանագիտական որակի բարձրացնել երկու բարեկամ պետությունների հարաբերությունները: Թեւան Պողոսյանն անհրաժեշտ է համարել երկու երկրների միջեւ զարգացնել համագործակցությունը նաեւ գյուղատնտեսության, շինարարության, քիմիական արդյունաբերության եւ էներգետիկայի ոլորտներում: Պատգամավորն առաջարկել է ուսումնասիրել միգրացիոն ոլորտը եւ այդ ուղղությամբ իրականացնել մի շարք ծրագրեր: Խաչատուր Քոքոբելյանը կարեւորել է մասնավորապես գյուղատնտեսության, առողջապահության, նոր տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության զարգացումը եւ խորացումը:
Կնեսետի Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովը, խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, նշել է, որ միշտ կողմնակից է եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը եւ իր ուժերի շրջանակներում շարունակելու է քարոզել այդ հարցը Իսրայելի խորհրդարանում: Տիկին Պլոսկովը նշել է, որ Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կողմնակիցների թիվը մշտապես աճում է: Կնեսետի ներկայացուցիչը մեծ հաջողություն է համարել այն փաստը, որ երեք ամիս առաջ Կնեսետի կրթության հանձնաժողովը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Ամփոփելով ֆորումի աշխատանքը՝ Արտակ Զաքարյանը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի անունից շնորհակալություն է հայտնել Թալի Պլոսկովին եւ բոլոր ներկաներին մասնակցության եւ հետագա համագործակցության պատրաստակամության համար, իսկ ֆորումի աշխատանքներին մաղթել է հաջող ընթացք:

On September 24, the works of the formation of the Public Forum of the Armenian-Israeli cooperation began with the participation of the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the RA-NA Armenia-Israel Friendship Group and the Deputy Speaker of the Knesset of the State of Israel, the Head of the Israel-Armenia Parliamentary Friendship Group Tali Ploskov.
The Members of the RA NA Armenia-Israel Friendship Group Alexander Arzumanyan, Tevan Poghosyan and Khachatur Kokobelyan, as well as responsible Armenian and Israeli officials of different spheres, who should later coordinate the works of the development of cooperation in the given spheres, took part in the Forum.
Let us note that the idea of the formation of the Forum was born last year during the visit of the Delegation led by Artak Zakaryan to Israel. The Forum is a platform for the cooperation in different spheres of science, culture, technology, healthcare, tourism and business. It will function on permanent bases and voluntarily, regularly doing works in Israel, as well as in Armenia.
The main goal of the Forum to work out with the involvement of the concerned persons and implement joint programmes, business investments, opportunities of technological development, as well as different programmes of cultural dialogue, healthcare and science.
This initiative of the Armenian and Israeli parliaments can serve as a basis for advancing the development and strengthening of the ties between the Republic of Armenia and the State of Israel with their parliamentary, as well as public contacts and cooperation.
Let us inform that from the Armenian side the Head of the RA National Strategic Research Institute, Doctor of Political Sciences, General-Lieutenant Hayk Kotanjyan and from the Israeli side the former MP of the Israeli Knesset, Founder of Israel-Armenia Inter-Parliamentary Friendship Group Alexander Tsinker presided over the Forum.
Opening the works of the Forum, Artak Zakaryan has noted that the goal of the Forum is to develop, strengthen and advance the whole potential in all the spheres, where it is possible to develop on mutual interests: business relations, cultural ties, cooperation in the healthcare sphere, implementation of the joint projects in technological and scientific spheres, as well as realization of the potential in the development of tourism and deepening and strengthening of cultural ties. In the name of the Friendship Group Artak Zakaryan expressed readiness to support the establishment and development of the Forum within the parliamentary authorities.
Welcoming the attendees, the Head of the Israel-Armenia Parliamentary Friendship Group Tali Ploskov also highlighted the creation of such a Public Forum. Mrs Ploskov expressed her gratitude to the Head of the RA-NA Armenia-Israel Friendship Group for supporting the Forum. Wishing success to the works of the Forum, the Deputy Speaker of the Knesset expressed conviction that it will help the peoples of the two countries to know each other better in different directions.
The participants also talked about the necessity of having Yerevan-Tel Aviv direct flight and embassies, emphasized the exchange of experience and ideas in a number of spheres between the two countries, and in terms of the development of cooperation it was considered necessary also to get acquainted with the legislation, culture and national way of thinking of Armenia and Israel.
The Armenian MPs also spotlighted the holding of the Forum, noting that the two peoples and states have many commonalities, thus necessity of contacting with each other. In Alexander Arzumanyan’s opinion, through the Forum it is possible to implement popular diplomacy. Mr Arzumanyan expressed hope that the participants of the Forum will make all efforts not only activating the mutual relations in different spheres, but also to reach the message to their governments that it is necessary to raise the relations of the two friendly states at new diplomatic quality. Tevan Poghosyan considered necessary to develop the cooperation between the two countries also in the spheres of agriculture, construction, chemical industry and energy. The MP proposed to study the migration sphere and carry out a number of programmes in that direction. Khachatur Kokobelyan particularly highlighted the development and deepening of cooperation in the spheres of agriculture, healthcare and new technologies.
Talking about the Armenian Genocide recognition, the Head of the Israel-Armenia Parliamentary Friendship Group Tali Ploskov noted that she had always been for the Armenian Genocide recognition and she will continue to campaign for that issue in the Israeli Parliament, Mrs Ploskov has stated that the number of those who are for the Armenian Genocide recognition permanently grows in the Knesset. The representative of the Knesset considered a big success the fact that three months ago the Committee on Education of the Knesset officially recognized the fact of the Armenian Genocide.
Summing up the work of the Forum, on behalf of the RA NA Armenia-Israel Friendship Group Artak Zakaryan thanked Tali Ploskov and all the attendees for the participation and readiness to further cooperate, and wished successful work.